0
Cestovanie Írsko Tipy & Triky

15 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o Írsku

12. februára 2019
Ireland part III. - Beyonce Concert & Malahide - Irsko - Hrad Malahide

Ahojte, rozhodla som sa vám napísať niekoľko zaujímavostí o Írsku. Okrem toho, že som tam rok žila, v lete 2016 som sa tam opäť vybrala na tri týždne. Keďže sa ma rodina a priatelia častokrát pýtali na rôzne zaujímavosti a o tom, ako to tam vyzerá, akí sú tam ľudia a podobne povedala som si, že to všetko spíšem a keď tam bude niekto cestovať a bude hľadať informácie, môžno mu moje skúsenosti pomôžu.

Je to také všeobecné zhrnutie pár zaujímavostí. O niektorých možno viete, alebo ste o nich počuli len ste si to až tak nikdy neuvedomili a iné pre vás zas budú úplná novinka.

Cestou na pláž Rossbeigh, Kerry, Írsko

1. Ostrov sa delí na Írsku Republiku a Severné Írsko

Írsku Republiku teda bežne voláme Írsko, zatiaľ čo Severné Írko je súčasťou Veľkej Británie. V Írsku sa platí eurom a v Severnom Írsku librou.

Ireland - Howth, Newgrange and Tara - Irsko - Ireland´s Eye

2. V Írsku sú oficiálne 2 úradné jazyky

A to anglický a írsky jazyk (po írsky Gaelic). Írsky jazky majú povinne všetci Íri takže ak sa niekto narodil v Británii alebo inej krajine írčinu mať nemusí. Je to dosť náročný jazyk a je úplne ale úplne iný ako angličtina. Všetky oficiálne dokumenty, značky a názvy miest sú vždy uvádzané v obidvoch jazykoch.

Írsky sa rozpráva len v niektorých oblastiach, a mnoho Írov v skutočnosti po írsky veľa nevie ale tento jazyk je potrebný hlavne ak sa chcete dostať napríklad do politiky alebo chcete byť učiteľ. Pre niektoré povolania je povinný.

Ireland - Howth, Newgrange and Tara - Irsko - Hill of Tara

3. Jazdia na ľavej strane

Tak ako Angličania aj Íri šoférujú na ľavo. No nebojte sa, keď tam budete ako chodec čakať na prechode dolu máte napísané ktorým smerom sa pozrieť. Toto leto som si všimla, že v Dubline chodci vôbec nečakajú na zelenú aj keď sú na prechode semafory, čomu sme sa s kamarátkou dosť rýchlo priučili.

Írsko - Severné Írsko - výlet Dark Hedges - cestovanie po Írsku

4. Pijú čierny čaj s mliekom a cukrom

Opäť tak ako Angličania pijú čierny čaj s mliekom a cukrom. Takže ak sa vás opýtajú či si dáte čaj a vy sami nepoviete, že ho chcete buď bez mlieka alebo že vlastne vôbec nechcete čierny čaj máte smolu. Mnohé domácnosti ani iný čaj nekupujú alebo nepijú pravidelne. Okrem toho ich čierne čaje sú silnejšie ako naše, takže si ho tam nenechávajte dlhšie ako 1-2 minúty.

Beaufort Bar - Guiness

5. Nikdy nenazývajte Íra Angličanom

Určite sa vyhnite tomu aby ste Íra nazývali Angličanom to by bolo také isté, ako keď nazvú Slováka Čechom, proste je to iný národ a majú vlastnú históriu, kultúru, jazyk a síce majú kopec vecí spoločných, nie je to to isté.

Elaine a ja

6. V Írsku prší v primere 150 až 225 dní v roku

Prší tam veľmi často. Zaujmavé je, že počasie sa mení niekoľkokrát do dňa. V jeden deň môže byť slnečno, pršať, byť zamračené, zas slnečno a potom zas pršať. Avšak, keď sa vyjasní je to nádherná krajina a zelená kam sa len pozriete. Dýcha úžasnou prírodou a históriou.

Írsko - Ring of Kerry

7. Napriek tomu Íri takmer vôbec nenosia dáždniky

Okrem dažďa zvyčajne aj fúka a tak dáždnik nemá veľký význam. Niekedy skutočne len kvapká a je zbytočné dáždnik vôbec vyberať. Môj dáždnik za ten rok, čo som tam žila, vydržal takmer do konca ale asi tak 2 mesiace pred tým, ako som sa vracala na Slovensko sa zlomil. Potom som sa pridala k domácim a chodila som bez dáždnika. 😀

Ireland - Howth, Newgrange and Tara - Irsko - Hill of Tara

8. Nikdy sa neobliekajte podľa Írov, čo sa týka počasia

Pýtate sa prečo? Pretože človek na ulici bude mať žabky a kabát a druhý zimné topánky a krátke tričko. V lete v Írsku je tak okolo 18 – 20 stupňov v tom lepšom prípade. Keď som tam bola v júli mali jeden deň rekordných 26 – 27 stupňov. To bol najteplejší deň v roku. Mne sa moja rodina smiala, že chodím stále v šáli a kabátiku a ja som sa zas smiala im, že to my hovoria tí praví, ktorí sú schopní ísť v žabkách a zimnom kabáte.

Ireland part III. - Beyonce Concert & Malahide - Irsko - Hrad Malahide

9. V mestskej doprave v Dubline sa platí presne

Síce som v Dubline už bola 7 rokov dozadu, celkom som zabudla, že ako to tam chodí v mestskej doprave. Platiť musíte presne. Navyše zastávku vám nič/nik neohlási, teda oznámi ale asi tak každú piatu. 😀 Myslím, že na tom postupne pracujú čiže, môže byť, že sa to medzi tým zmenilo, avšak my sme mali v tom čase jedinú možnosť poprosiť šoféra aby na vás zakričal, keď tam budeme. Väčšinou sú milí a ochotní. Nám sa stalo, že jeden vodič nám povedal, že ak nezabudne tak na nás zakričí.  😀 A samozrejme zabudol ale to bol asi jeden zo šiestich, čiže určite ich poproste.

Inak Dublin viete bez problémov prejsť aj pešo a na každom kroku sú Hop on Hop off busy, ktoré chodia po tých naj pamiatkach. Ale keď už bude v Írsku určite sa rozhliadnite po okolí a krásnej prírode, ktorá tam je. Írsko je práve tá krajina v ktorej sa oplatí vidieť vidiek a prírodu to je na ňom to najzaujímavejšie. Ja som bola na niekoľkých jednodenňových výletoch a stihnete vidieť aj tri či štyri miesta za jeden deň, takže určite odporúčam si zarezervovať nejaký takýto výlet.

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

10. Značka Primark sa v Írsku volá Penneys

Áno, ak tam chcete navštíviť populárny Primark, tak jedine pod názvom Penneys. 🙂 Názov pochádza zo slova penny, takže od peňazí. 😀 V Dubline nájdete aj most, ktorý sa volá Ha'penny Bridge, ktorého názov pochádza od platby, ktorú ste museli zaplatiť ak ste chceli cez mosť prejsť (Ha = half penny, polovica pence.). Môže ho vidieť na fotkách nižšie.

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

11. Íri sú nesmierne priateľskí

Nečudujte sa ak k vám niekto pristúpi a opýta sa či nepotrebujete pomôcť. Íri sú veľmi priateľskí a tak ,keď sa im čo i len zdá, že ste sa stratili alebo potrebujete pomoc, prihovoria sa vám. V tomto sú veľmi bezprostrední a ani vy sa nemusíte báť a pristúpiť k nim a požiadať ich o pomoc.

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

12. Všetko je v privátnom vlastníctve

Nie je to ako u nás, že sa len tak idete poprechádzať do lesa. Všetko niekomu patrí a tá osoba si to zvyčajne aj stráži. Napríklad, tam kde som bývala ja bol les, ktorý bol ohradený a ak by som sa tam chcela ísť prejsť, musela by som si pýtať povolenie od vlastníka, ktorým bol náš sused. Dokonca aj pamiatky ako hrady alebo rôzne prírodné pamiatky môžu byť v privátnom vlastníctve ale sú chránené alebo dotované štátom a podobne.

Ireland - Howth, Newgrange and Tara - Irsko - satellite tomb

13. V Írsku je na naše pomery draho

Áno, Írsko je veľmi drahé a to je ešte výraznejšie cítiť, keď máte slovenský plat, aj preto tam nie je počas najväčšej sezóny veľa Slovákov. Turisti sú zvyčajne z Ameriky, Austrálie, Anglicka a ďalších európskych krajín. Mojim spolubávajúcim na izbe, ktoré boli z Ameriky a Austrálie sa veľmi páčil írsky prízvuk, čo som ja až tak asi nezdieľala lebo som naň zvyknutá a niektorým (najmä chlapom) je niekedy problém rozumieť kvôli ich silnému prízvuku. Ale inak je to sranda :).

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

14. Najvyšší kopec má len 1038 m

Volá sa Carranuntoohil a nachádza sa v co. Kerry. Práve tam som kedysi bývala (nie na tom kopci ale v county Kerry 😀 ). Myslím, že je to najhornatejšia časť Írska. Napríklad co. Meath je úplne rovná nie je tam žiadny poriadny kopec a tomu som neverila až kým som to nevidela na vlastné oči. Íri zvyčajne vôbec nelyžujú, keďže nemajú sneh a už vôbec nie kopce, a preto keď som im rozprávala o Slovensku a o našich kopcoch a snehu boli celkom unesení. Keď už idú niekde lyžovať, zvyčajne sú to  francúzske Alpy alebo Amerika. Takže ich máme na čo lákať k nám a potom ešte na teplé leto. 🙂

Ireland - Howth, Newgrange and Tara - Irsko - Hill of Tara

15. Počas Great Famine sa zmenšila populácia Írska približne o 20 %

Great Famine (Veľký Hladomor) nastal v Írsku v roku 1845 a trval približne 3 – 4 roky a počas tejto doby zomrelo cez milión obyvateľov. Nielen, že mnoho ľudí zomrelo, ďalšie státisíce potom emigrovali, najmä do Ameriky, aby unikli hladu. Na fotke je pamätník pre tých, ktorí ušli z krajiny pred hladom. Tento pamätník bol vytvorený v spolupráci z Kanadou pretože aj to je krajina do ktorej mnohí íri emigrovali a teraz tam žijú ďalšie generácie. Neviem prečo ale toto je jedna z írskych historických udalostí, ktorú si pamätám už roky. Počas štúdia angličtiny som si túto tému nakoniec vybrala aj ako tému na prezentáciu.

Ireland Part I. Dublin - Trinity College, Temple Bar and More

Podpis Lucia

Ak sa vám článok páčil a chcete vedieť ešte viac o Írsku tu je séria mojich článkov, poprípade si môžete pozrieť vlogy nižšie. A ak máte nejaké otázky o Írsku alebo vás niečo konkrétne zaujíma, určite mi napíšte do komentárov, rada vám odpoviem alebo poradím.

*Článok bol pôvodne napísaný v roku 2016 a doplnený v roku 2019

S É R I A článkov o ÍRSKU:
Ireland part I. – Dublin – Trinity College, Temple Bar and More

Ireland part II. – Howth, Newgrange and Tara

Ireland part III. – Beyonce Concert & Malahide + VIDEO

    Zanechať odpoveď

    seventeen + eighteen =