0
Lifestyle Móda Outfity Svadba Taliansko Tipy & Triky

Ako som schudla bez pravidelného cvičenia? Mojich 10 osvedčených tipov + Plavkový lookbook z Toskánska

13. februára 2019
Biele celé plavky, klobúk, vejár - plavkový lookbook

Ahojte drahúšikovia,

pôvodne som uvažovala, či vôbec pridávať tento článok a či spájať lookbook s tipmi, celkovo som si nebola istá, no dal mi dosť zabrať a myslím, že vás môže inšpirovať. Takže je tu. 🙂 Pôvodne mal článok vyjsť koncom leta/začiatkom jesene 2018. Ale aj tak si myslím, že sa hodí aj k tomuto obdobiu. Čoraz viac ľudí cestuje na dovolenku práve v zimných mesiacoch a pomaly ale isto sa blíži jar. Okrem toho, ak chcete schudnúť je na čase začať práve teraz, tak aby bol váš ubýtok váhy zdravý a postupný. Na zmene zvykov musíte popracovať nieľko mesiacov dopredu.

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Najskôr som tu chcela mať len pár spomienok z leta a čisto niečo o plavkách a článok o tom, ako som schudla som chcela pridať osobitne. No fotky v plavkách sa zas k téme celkom hodia.

Potom som dokonca zvažovala či ho vôbec pridávať. Je to predsa len trošku citlivá téma. Nakoniec som sa ale rozhodla, že vám napíšem, čo viem a čo fungovala u mňa. Proste, moju skúsenosť. Nie som žiadny lekár ani diétológ, takže to berte s rezervou.

Takže vám pomedzi plavkový lookbook spíšem aj moje tipy ako schudnúť (hodia sa aj pre budúce nevesty, ja sama sa teším práve s toho, že som stihla schudnúť pred svadbou). Plavkový lookbook som chcela spraviť už dávno, no fotky sa mi podarilo nafotiť až minulé leto v Toskánsku.

Nikdy pred tým som to takto “komplexne” neriešila, síce sme niečo pofotili na dovolenkách, no tentokrát sme to dali ako photoshoot. Nakoniec sme to aj tak nestihli v jeden večer 😀 čo je dosť viditeľné na odlišnom svetle a fotky som musela doplniť ešte aj inými. Ale nevadí. 🙂 To sa stáva.

Biele celé plavky, klobúk, vejár - plavkový lookbook

Ako som schudla? Koľko mi to trvalo? Koľko som schudla?

Ak chcete prejsť rovno k tipom, stačí skrolovať nižšie. Na úvod vám ale chcem opísať môj príbeh:

O tom, že schudnem som uvažovala/skúšala už niekoľkokrát, no bolo to bezúspešné. K tomuto musím ešte dodať, že som nikdy nemala nadváhu a vždy som bola v hraniciach zdravej váhy, či už to je spodná alebo horná hranica. Takže to, že som schudla pár kíl nie je žiadna radikálna premena. Najprudšie som pribrala, keď som v 17tich odišla študovať do Írska. Za 4 mesiace som pribrala 4 kilá, ktorých som sa nemohla zbaviť, až do teraz. Hneď potom som sa zľakla a povedala som si, že takto to ďalej nejde a mierne som upravila jedálníček. Tak sa mi podarilo nepribrať v Írsku viac. Keby som vtedy nezmenila stravu určite by som priberala ďalej.

Na tieto 4 kilá som potom ešte pribrala približne ďalšie 4 kilá, ktoré fluktuovali. Raz to bolo trošku viac inokedy zas menej. Takto to bolo až do začiatku roku 2018. Ešte keď som bola na výške uvažovala som, že by som mohla schudnúť aspoň na tú váhu, ktorá mi zostala po Írsku. No keď som sa o to pokúšala, tie kilá akosi nešli dolu. Stravu som sa síce snažila upraviť, no po pár dňoch som bola späť na tom istom jedálníčku.

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Podobné to bolo aj s cvičením. Niekedy som cvičila viac, inokedy zas menej. Jedno leto som cvičila pravidelne ale stravu som neupravila. Mojím najväčším “nepriateľom” sú mliečne výrobky, ktoré som už od malička zbožňovala. Mozzarellu som mohla jesť (a skoro aj jedla) každý deň. K tomu nejaký ten jogurtík a ešte ďalší syr a za tým pohár mlieka s Grankom (alebo skôr Granka s mliekom, keďže som si dávala do šálky 8 lyžičiek Granka). Tušila som, že keby som obmedzila mliečne výrobky, schudla by som.

Okrem toho som si zisťovala a čítala o alternatívnych spôsoboch stravovania, pretože sa neuzátváram len do jedného jedálníčka. Či už niečo o vegánskej a vegetariánskej strave ale aj o rôznych ďalších, ako je frutariánstvo atď. No na druhú stranu, zatiaľ nie som presvedčená o tom, že musím patriť do konkrétnej kategórie stravovania. Vždy som tvrdila, že vegetarián by som mohla byť pomerne ľahko ale vegán nie. V podstate to tak platí stále napriek tomu, mi nerobí problém jesť vegánske jedlá.

Zatiaľ som sa držala toho, že je dobré mať to trošku vybalansované. Zdravšie alternatívy ma celkom bavia, no stále si dám pizzu či hranolky. Mliečne výrobky som mala príliš rada, na to, aby som ich kompletne vypustila z jedálníčka a obmedzovanie mi veľmi nešlo. Tento rok nastali zmeny a ešte sama neviem, ako to bude ďalší rok či dokonca ďalších pár mesiacov.

Plavkový lookbook - čierne bikini

Nejako špeciálne sa nezvyknem vážiť a keďže, samotné chudnutie nebolo mojím cieľom, je to teda okrajová záležitosť a nemám presné čísla ani žiadne fotky “pred” a “po”. Oboje je len také približné. Avšak už aj v okolí si všimli, môj väčší úbytok váhy.

Od začiatku roku do približne septembra som schudla približne 8 kíl. Je to podľa mňa realistické a vhodné číslo. Šlo to všetko pekne postupne len zmenou stravy a bez pravidelného cvičenia. Úprava stravy išla tiež veľmi postupne, aj keď po približne 7 mesiacoch od začiatku roka som sa začala vyhýbať mliečnym výrobkom a cukru, ktorý som obmedzila na minimum. No už za týchto 7 mesiacov som schudla približne 4 kilá.

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Pred pár dňami som si pozrela video jednej z youtuberiek, ktorú sledujem. Tá chcela schudnúť kilá po pôrode a spomenula dve podobné veci, ktoré nižšie spomínam aj ja. Tými je bezmliečna a bezlepková strava, počas obdobia chudnutia. Okrem toho pravidelne cvičila BBG – Sweat with Kayla, od Kayly Itsines. No ale to som už odbočila. Takže tu sú moje osobné tipy, ako som schudla ja, za pár mesiacov bez pravidelného cvičenia:

Tip č. 1 Striedmejšie porcie

Menšie porcie jedla mi v podstate vyhovovali od detstva. Niekedy sa to trošku mení ale v princípe stále platí striedmejšia porcia. Keď mi napr. v reštike jedlo zostane, zabalím si ho so sebou do misky a zjem na večeru. Skúste jesť len do momentu, kedy ste plný. Jedzte pomalšie aby ste si tento moment stihli uvedomiť. Ak jete príliš rýchlo nemusíte si to vôbec všimnúť.

Tip č. 2 Psychické nastavenie, zmena mindsetu a disciplína

V podstate sa mi cez Vianoce prestavil mindset. Ani neviem presne ako sa to stalo, proste som si prirodzene dala menej šalátu a koláčov. Neprejedala som sa. Jedla som tak ako vždy. Len s tým, že boli Vianoce. Sama viem, že to nie je jednoduché, keď som sa o to pokúšala 2 roky dozadu, vôbec mi to nešlo. Stále ma lákal presný opak zdravého jedla. Možno to bolo aj tým, že som si povedala, “tak a teraz ideš jesť už len zdravo”. To ma možno vystrašilo a možno práve preto som chcela rýchlo zjesť všetko, čo sa počas sviatkov dalo. Myslím, že keď to bolo takto “vynútené”, nešlo mi to. Keď ma nič nenútilo, len to ako som sa sama cítila, šlo mi to zas lepšie.

Plavkový lookbook - čierne bikini

Tip č. 3 Acai a čaje

Približne od marca som si dala vyše mesačnú kúru pitia Acai  v prášku od Energy, dvakrát do dňa. Vtedy som si výraznejšie všimla, že som schudla. Dodávam ale, že ak čakáte, že acai za vás urobí prácu, respketíve čakáte zázraky, tak to sa asi nestane. Je to doplnok, ktorý vám môže pomôcť schudnúť a je veľmi zdravý. No musíte pre to niečo urobiť aj vy. Okrem toho zbožňujem čaj Fat Burner s limentkovou príchuťou. Patrí medzi moje najobľúbenejšie čaje už niekoľko rokov. V čaji Fat Burner máte Pu Erh, ktorý napomáha spaľovať tuky. Zelený čaj je tiež skvelým pomocníkom ak chcete schudnúť.

Tip č. 4 Nevážte sa

Áno čítate správne. Nevážte sa zbytočne každý deň, dokonca ani každý týždeň. Jedno kilo je bežne hore-dolu, podľa toho či ste pred vážením jedli, či ste boli na záchode, či ste oblečený atď. Nemá to význam. Na váhu sa potom príliš sústredíte, čo vás môže dostávať do stresovejšieho stavu. “Však som už celý mesiac jedla zdravo, cvičila a mám o kilo viac.”

Zbytočné myšlienky, ktoré vás budú zaťažovať. Skúste sledovať to, ako vám sedí oblečenie, prípadne či sa vám rysujú svaly (ak aj cvičíte). Váha nie je to najdôležitejšie. Skôr chcete vyzerať a cítiť sa dobre. Číslo na váhe to nezabezpečí. Ja som zmenu pozorovala práve na oblečení. Postupne už bola taká veľká, že mi všetky nohavice v skrini padali.

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Tip č. 5 Žiadne mliečne výrobky

Tak a dostávame sa k bodu, po ktorom som videla najväčšiu zmenu (spolu s č. 6 a č. 7). Toto je čisto moja skúsenosť. Keď mi bolo odporúčené, zo zdravotných dôvodov aspoň dočasne vynechať mliečne výrobky, ubýtok na váhe som videla výrazne rýchlo. Na približne 2 mesiace som úplne vysadila mlieko a  mliečne výrobky. Napriek tomu, že syry a jogurty zbožňujem, bolo to až prekvapivo znesiteľné. Našla som si veľmi dobré náhrady. Napríklad, namiesto mlieka som si kupujem Mandľový raj od Nuttery. Stačí sa trošku rozhliadnuť a mnohé klasické produkty viete aspoň čiastočne nahradiť. Nájdete už aj ryžovú šľahačku v spreji, ktorá nechutí veľmi odlišne od klasickej, či sójovú salámu.

Tip č. 6 Bezlepková diéta

K bezmliečnej (dairy-free) diéte, som pridala aj bezlepkovú stravu. Keď sme boli v Toskánsku, našla som tam niekoľko skvelých bezlepkových produktov. A aj doma mám hneď niekoľko obľúbencov. Bezlepkový chlieb Schar a cícerová nátierka Hummus, k tomu trošku salámy a je to. Podobne, ako bezmliečnu diétu, dodržiavala som ju najstriktnejšie približne 2 mesiace.

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Tip č. 7 Minimum cukru

Vďaka bezmliečnej, bezlepkovej diéte a obmedzeniu cukru som videla najvýraznejšiu zmenu. Vynechať cukor/sacharid úplne, je veľmi náročné a podľa mňa zbytočné, no dá sa to upraviť. Stačí si dať menšie porcie, toho čo ste zvykli jesť pred tým. Napríklad, namiesto jednej celej čokolády, zjete dve kocky čokolády. Okrem toho pohľadajte zdravšie sladkosti s lepšími ingredienciami. Môžete jesť čokoládu, ktorá má vyšší obsah kakaa alebo čokoládovú proteínovú tyčinku.

Tip č. 8 Buďte hydratovaný

Už ako dieťa som pila najmä čistú vodu a čaje. Preto mi nikdy nerobilo problém piť čistú vodu a až tak ma nelákajú sladené vody. Teda v skutočnosti ma lákajú, no keď žiadnu nekúpim nechýba mi. Ako náhle ju donesiem domov, treba ju predsa vypiť. 😀 A tak sa im vyhýbam už v obchode. Na oslavách či raz za čas v reštike mám ale voľnosť a môžem si dať aj nejaký džús či Coca colu. Ak pijete sladené nápoje každý deň, je to prvá vec, ktorej sa zbavte.

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Tip č. 9 Choďte po schodoch

Najjednoduchší tip, na ktorý sa ľahko pozabudne. Namiesto výťahu choďte poschodoch aj keď je to šieste poschodie. Zaparkujte auto kúsok ďalej od obchodu a ten kúsok prejdite. Je mnoho spôsobov ako pozbierať extra kroky, na ktoré tak trošku pozabudneme.

Tip č. 10 Žiadny alkohol

Keďže som sa chcela vyhnúť cukru, alkohol išiel z jedálníčka preč ako prvý. Zvyčajne preferujem miešané nápoje, kde ide okrem alkoholu ešte ďalší extra cukor. 😀 Ak si nemôžem dať tento drink už nie je toho až tak veľa, čo by ma skutočne lákalo. Abstinovanie mi šlo aj vďaka tomu oveľa jednoduchšie. 🙂

Tak a to sú všetky moje osvedčené tipy, ako som schudla bez pravidelného cvičenia. 🙂 Ako som spomenula vyššie, fotky sú z minulého leta takže, určite bude ešte nejaký tem malý rozdiel na mojej postave ale myslím, že ako ilustračné celkom postačia. 🙂

Plavkový Lookbook

Celé biele plavky

Plavkový lookbook - biele celé plavky

K týmto krásnym celý bielym plavkám som sa dostala náhodne. Moja segra ich kúpila a nakoniec mi ich darovala, keďže boli trošku tesnejšie okolo stehien. Mne momentálne sediať ako uliate a sú pohodlné. Bežne ich nosím najmä okolo krku. Viac sa mi páčia práve so šnúrkou. Plavky sú od značky Esmara. Zvyknem ich nosiť skôr k bazénu a keď sa chcem cítiť trošku elegantnejšie.

Biele celé plavky, klobúk, vejár - plavkový lookbook

V najbližšej dobe by sme mali začať vyberať aj našu svadobnú cestu a tieto plavky mi propomínajú svadobné šaty a nevestu. Preto som ich doplnila nádherným svadobným čipkovaným vejárom. Tento vejár, ma oslovil hneď, keď som ho prvýkrát videla. A keďže teplo zbožňujem, dúfam, že na konci mája budeme mať tak teplo, aby som ho mohla využiť v náš svadobný deň. 🙂

No nepôsobí to elegantne? Vejár som naposledy mala ako dieťa. Teda ja som ho mala len požičaný, bol to súvenír z Benátok. Veľmi rýchlo mi ale padol za obeť a ďalší (mali sme asi dva alebo tri) mi už do rúk nezverili. S vejármi sa mi spájajú príjemné detské spomienky, keď som sa hrala na veľkú dámu.

Biele celé plavky, klobúk - plavkový lookbook

Myslím, že je to super doplnok a to najmä v lete na dovolenke, keď objavujete nové miesta v horúčave. Taktiež čoraz radšej nosím klobúky. Tento klobúk mám v dvoch farbách a chcela som si ísť kúpiť ešte jeden. No nakoniec som zostala “len” pri dvoch.

Mám strašne malú hlavu a tak mi bežne žiadne klobúky nesedia, aj keď sa mi hodia. Preto oceňujem, že tento má gumičku. Výhodou je, že keď fúka dám si ho aj s gumičkou, keď nie nemusím ju vôbec použiť. Už mi chýba len rozkošná plážová taška. Tú zatiaľ nemám, na každej čo som doteraz videla, sa mi niečo nepáčilo.

Biele celé plavky, klobúk, vejár - plavkový lookbook

Plavky: Esmara

Klobúk: no name

Hodinky: Cluse

Náramky: Divine Jewellery

Vejár: Vejare.sk

Rúž: Maybelline Super Stay Matte Ink

– Moju recenziu na rúže nájdete tu

Ružová farba na vlasy: L'Oréal Colorista

Biele celé plavky, klobúk, vejár - plavkový lookbook

Čierne zamatové bikiny

Plavkový lookbook - čierne bikini

Zamat, ako materiál sa mi páčil už od nepamäti. Výhodou je, že bol posledné roky populárny a tak sa môžem vytešovať z niekoľkých zamatových kúskov. Tieto čierne bikiny som chcela hneď ako som ich uvidela v H&M. Sedia parádne a najradšej ich nosím s prekríženými ramienkami.

Plavkový lookbook - čierne bikini

Na fotkách mám bohužiaľ prekrížené nie len ramienka. 😀 Robo ma neupozornil a tak to tu máte s takým kreatívnym spôsobom zapínania.

Plavkový lookbook - čierne bikini

Plavkový lookbook - čierne bikini

Plavky: H&M

Okuliare: Forever 21

Náramky: Divine Jewellery

Plavkový lookbook - čierne bikini

Červené celé plavky so zdobenými ramienkami

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Calzedonia mala, podľa mňa, nádhernú kolekciu plaviek pre rok 2018. Bola som nadšená takmer z každého kúsku, čo som videla. Chiara Ferragni robila Calzedonii promo a hneď niekoľko kúskov, ktoré odpromovala sa zapáčilo aj mne. Zdobené ramienka rozhodli a keďže jedny celé červené plavky mi práve dosluhujú, tieto boli dokonalou náhradou. Materiál je veľmi príjemný a pohodlný. Všetko krásne držia, presne tak ako majú a nádherne svietia svojou sýto červenou farbou.

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Plavky: Calzedonia

Džínové kraťasy: no name

Okuliare: Aliexpress

Rúž: Maybelline Super Stay Matte Ink

Plavkový lookbook - celé červené plavky Calzedonia

Romantické ružové zamatové bikiny

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Zamatové, ružové a s ozdobou. Čo viac môžem dodať, láska na prvý pohľad. Jedinú chybu, ktorú som urobila bolo, že som si mala zobrať menšie číslo spodného dielu. Keďže je tam trošku viac materiálu, sú mi skutočne trošku priveľké. Tento kúsok mám tiež z Calzedonie. Páči sa mi, že ich môžem nosiť až dvoma rôznymi spôsobmi, či už okolo krku alebo na ramienka.

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Plavky: Calzedonia

Hodinky: Cluse

Náramky: Divine Jewellery

Rúž: Maybelline Super Stay Matte Ink

Ružová farba na vlasy: L'Oréal Colorista

Plavkový lookbook - Ružové zamatové bikini Calzedonia

Biele bikiny s jemným zdobením

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Kombinácia dvoch rôznych textúr na bikinách, ktorú som vytvorila tak trošku náhodne. No s výsledkom som spokojná. Vrch má trošku tradičnejšiu textúru, zatiaľ čo spodný diel má modernejšiu textúru. Čo musím týmto plavkám uznať, je fakt, že vrchný diel drží bez akýchkoľvek problémov aj bez šnúrky okolo krku, ktorú k nemu mám. Bežne mám problém zohnať, či už podprsenku alebo plavky, ktoré by dobre držali bez ramienok. Tieto plavky patria práve do kategórie bezpečných. 😀

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Plavky: H&M

Kimono: H&M – edícia Coachella

Klobúk: no name

Okuliare: Forever 21

Čipkované náramky: Divine Jewellery

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Plavkový lookbook - biele bikini H&MTo boli všetky moje tipy, snáď si tu každá z vás našla aspoň jednu vec, ktorá vás inšpiruje. 🙂Plavkový lookbook - biele bikini H&M

Aké sú vaše osvedčené tipy na chudnutie? Ktoré plavky z lookbooku vás zaujali najviac?

Podpis Lucia

Ďakujem za spoluprácu a krásne vejáre Vejare.sk.

    Zanechať odpoveď

    fourteen − 9 =