Ahojte drahúšikovia,
pozdravujem vás z prekrásneho zeleného Írska. Ako mnohí viete z blogu ale momentálne najmä Instagramu a Facebooku práve sa v Írsku. Až v nedeľu som mala trochu času venovať sa blogu ale nakoniec tento blog post dopisujem na letisku o 3 dni neskôr :D. Čas mi tu išiel veľmi rýchlo a stále sa niečo dialo a to som si chcela vychutnať naplno. Dnes vám prinášam prvý post zo série príspevkov o mojich zážitkoch v Írsku a o tom čo sa určite oplatí vidieť v tejto krajine.
Začína to všetko Dublinom keďže to bola moja prvá zastávka. V Dubline som sa po dlhej dobe stretla aj s mojou kamarátkou Maťou, ktorá priletela z Británie aby sme si spolu užili týždeň plný zábavy a zážitkov. Týmto ju chcem pozdraviť a zároveň jej aj poďakovať za krásne chvíle a spomienky. (Si super Mati a pozdravujem aj Matinu sesternicu Mišku, ktorá sa o nás v Dubline krásne starala :).
Prvý deň sme stihli obehnúť pešo celú polku Dublinu, prešli sme sa po Ha´penny Bridge, Beckettovom moste, videli sme pamätník venovaný ľuďom z obdobia veľkého hladomoru v Írsku, ktorý donútil mnohých írov emigrovať a taktiež loď Jeannie Johnston, ktorá bola používaná na ich prepravu. Hladomor nastal keď boli zemiaky, ktoré boli hlavným zdrojom potravy, napadnuté chorobou. Íri boli v tom čase súčasťou Británie a v Írsku vládla veľká chudoba. Populácia Írska po niekoľkých rokoch prudko klesla práve z dôvodu emigrácie a úmrtia.
Ľod dnes slúži aj ako múzeum. Môžete ísť na 50 minútovú obhliadku počas ktorej vám priblížia ako sa ľudia vydali na náročnú plavbu aby unikli hladu a uvidíte v akých podmienkach cestovali. Viac info o múzeu nájdete tu.
Prešli sme sa aj slávnou Temple Bar, ktorá je obľúbeným turistickým miestom hlavne večer. Nájdete tam kopec rôznych barov v ktorých sa môžete zabávať. Ale pozor íri zvyknúť mať otvorené zvyčajne do 3 hodiny ráno ak sa jedná o diskotéku no ak idete do pubu tie zatvárajú už o 1. Takže ak sa chcete zabaviť treba vyraziť už podvečer. A v neposlednom rade sme stihli nakuknúť aj do najstaršej univerzity v Írsku – Trinity College. Tu sa nachádza výstava venovaná The Book of Kells, jeden z najznámejších stredovekých rukopisov, ktorý je starý vyše 1000 rokov. Zároveň sa dostanete aj do starej knižnice, ktorá je dychvyrážajúca. Trinity College Library Dublin patrí medzi veľké svetové výskumné knižnice. Knižnica obsahuje takmer 3 milióny diel, ktoré sú uložené v 8 budovách.
V starej knižnici sa nachádza približne 200 000 kníh a tie sú aj tými najstaršími v celej knižnici. Na krajoch sú busty významných osobností a to svetových ale aj írskych. V strede knižnice je vystavená proklemácia samostatnej Írskej Republiky, ktorá bola čítaná Patrickom Pearseom na začiatku Veľkonočného Povstania. Veľkonočné Povstanie prvým krokom k Írskej Republike aj napriek tomu, že bolo krvavo potlačené Britániou. Tento rok íri oslavujú 100 výročie od tohto povstania a ak zavítate do Dublinu do konca roka môžete ísť aj na prehliadku hlavným mestom, ktorá sa celá venuje práve tomuto významnému povstaniu v írskej histórii. Poslednou zaujímavosťou v starej knižnici je najstaršia harfa v Írsku (podľa všetkého z 15 storočia) a práve túto harfu môžete vidieť zobrazenú aj na írskych eurových minciach. Vstupné je 11 euro pre dospelého a 9 euro pre študenta. Vrámci vstupného potom teda máte výstavu a starú knižnicu.
Už čoskoro sa môžete tešiť na ďalšie pokračovanie príspevkov o Írsku. Mám tu pre vás ešte mnoho krásnych miest.
Chceli by ste niekedy navštíviť Írsko? Čo by vás najviac zaujímalo o cestovaní do Írska? Alebo ste už niekedy navštívili Írsko? Napíšte mi dolu do komentárov, veľmi sa poteším.
*PS: Oneskorene pridávam ešte video (nájdete ho aj v tretej časti seriálu), je tu prvá časť Dublinu a potom tam uvidíte krásny Malahide a koncert Beyoncé – The Formation World Tour.
Sending love and kisses xx
Yours Lucia
S É R I A článkov o ÍRSKU:
Ireland part I. – Dublin – Trinity College, Temple Bar and More
Ireland part II. – Howth, Newgrange and Tara
Ireland part III. – Beyonce Concert & Malahide + VIDEO
Štýl niektorých fotiek inšpirovaný #followmeto Nataly & Murad Osmann
Žiadne komentáre