0
Svadba Tipy & Triky

10 tipov ako sa pripraviť na zásnubné, predsvadobné alebo rande fotenie

9. augusta 2018
Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Ahojte drahúšikovia,

tak naše zásnubné fotenie som vám konečne odhalila, ak ste ho ešte nevideli nájdete ho tu. (A všetko o našich zásnubách tu.) Ja som si síce pred naším zásnubným alebo teda predsvadobným fotením nič nezisťovala, no po fotení mi hneď napadlo niekoľko tipov, o ktoré by som sa s vami chcela podeliť. Možno vám tieto tipy trošku pomôžu, ak ste múdrejšia budúca nevesta ako ja 😀 a zistujete si o takomto fotení informácie dopredu. Inak v článku o našom zásnubnom fotení sa dočítate aj 3 dôvody prečo takéto fotenie určite odporúčam + video zo zákulisia fotenia. 🙂

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Napadlo mi, že ešte pred tým ako vám spíšem moje tipy, môžeme si povedať rozdiel medzi zásnubným/predsvadobným fotením a rande/lovestory fotením. Myslím, že ste rozdiel si asi viete domyslieť ale prečo to tu nespomenúť? Rande (alebo to niekto môže volať aj lovestory fotenie) je pre páry, ktoré si chcú nechať urobiť pár spoločných portrétov profesionálnym fotografom, aj keď ich zatiaľ svadba nečaká. Zásnubné alebo predsvadobné fotenie je už taká malá skúška na svadobné fotenie a zároveň milá spomienka na čarovné obdobie pred svadbou.

My sme nikdy doteraz žiadne takéto spoločné profesionálne fotenie neabsolovali, teda ak vylúčim fotenie v Hurrican Factory (jedna fotka z neho bola aj na billboarde a na nejakých reklamách nájdete ešte moju samostatnú fotku). 😀  Ako som spomínala v článku o našom zásnubnom fotení, to sa nám podarilo vyhrať a som veľmi vďačná, že tomu tak bolo. Môj snúbenec bol dosť nervózny takže si neviem predstaviť ako by to prežíval v svadobný deň, keď tam sa deje milión iných vecí + fotenie. 😀 Takže sme si to trošku natrénovali a teraz viem, že už bude uvoľnený, keď príde čas na zachytávanie svadobných momentov foťákom.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Moje tipy na zásnubné, predsvadobné, rande alebo lovestory fotenie:

Pozor na víkendy

Keď sme sa dohodovali na zásnubné fotenie, ako prvé mi samozrejeme napadlo dohodnúť sa na víkend. No naši fotografi ma upozornili, že síce by sa fotiť niektorí víkend dalo, no bežne vtedy fotia svadby. Na predsvadobné fotenie teda odporučili pracovný týždeň. Ide iba o pár hodín, čiže ak si zoberiete pol dňa voľna, prípadne to stihnete po práci ako my, je to skvelá možnosť ako fotenie naplánovať skôr.

Tu záleží aj od lokality, kde chcete mať predsvadobné fotenie. Ak je to len kúsok od vášho domova, najlepšie je ísť v lete po práci. Večer je dlhý a západ slnka je ideálne svetlo pre fotky. A ako môj snúbenec správne podotkol, napríklad ak idete fotiť k zámku nik tam nebude. Cez víkend by nám fotenie trvalo oveľa dlhšie kvôli tomu, že by tam boli turisti.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Nájdite si inšpiráciu

Dostatočne vopred si nájdite inšpiráciu v akom štýle chcete mať fotenie. Chcete aby malo fotenie jasnú tému? Napríklad vaše spoločného hobby či 50te roky? Alebo chcte niečo elegantnejšie bez špeciálnej tematiky? Otvorte si Pinterest a pripravte si mood board, čiže nástenku s fotkami, ktoré sa vám páčia a chcete niečo podobné. Ideálne je keď vo svojom mood board obsiahnete, spôsob akým chcete pózovať, ako by mali fotky byť upravené (svetlo/filter), aké miesto by ste chceli, čo si oblečiete (Chcete mať zladené outfity?), téma fotenia, aké rekvizity chcete pri fotení použiť, prípadne, či chcete mať na fotení aj domáceho miláčika. (My sme chceli zobrať nášho Leuška alebo bola by to pre neho zbytočná cesta, keď bol ešte malé mačiatko. Našťastie sme si to vynahradili na inom fotení, čoskoro bude aj to na blogu. 🙂 )

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Vyberte si obdobie kedy chcete zásnubné fotky nafotiť

Koľko máte času do svadby? Chcete fotky použiť aj na svadobné pozvánky? Máte radi konkrétne ročné obdobie, no svadbu v tomto čase nebudete mať? V prípade, že máte obľúbené ročné obdobie ale svadbu ste si vtedy nemohli naplánovať, môžete si naplánovať zásnubné fotenie práve v tomto čase.

Budete mať aspoň krásne fotky z vášho obľúbeného ročného obdobia. Ak chcete fotky použiť na pozvánky určite ich nafoťte minimálne 4-5 mesiacov pred svadbou. Po fotení si fotky budete musieť vybrať a potom ich ešte fotograf musí upraviť. To môže zabrať nejaký ten týždeň, lepšie je preto mať rezervu.

Okrem toho musíte vymyslieť text na pozvánku a ešte to graficky upraviť aby sa na fotku pekne hodil. A možno chcete zvyšné tlačoviny v podobnom štýle. Tu zas strávite čas s grafikom a návrhmi. Potom ďalší čas zaberie tlač a posielanie pozvánok. 🙂

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Kúpte si šaty a premyslite styling

Tak tento bod nám tiež neväzuje na body vyššie. Keď už máte predstavu o mieste a o tom ako má všetko vyzerať, môžete začať hľadať v skrini (alebo rovno nakupovať?). Ak vám záleží na tom aby ste boli zladení, skúste jednoduché kombinácie ako biele tričko či košeľa a modré rifle. Prípadne si cielene kúpte zladené outfity. My sme sa nijako špeciálne neladili ale vyšlo nám to na bielu košeľu a biely top.

Ak sa neviete rozhodnúť čo si obliecť zbaľte si zo sebou viacero outfitov, ak sa vám fotky nebudú kvôli oblečeniu páčiť, môžete sa prezliecť. Ja som mala niekoľko ďalších topov, no nakoniec som bola s výberom outfitu natoľko spokojná, že som sa neprezliekala. 🙂

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Zlaďte si outfit s prostredím, no nezaniknite

Na fotení by malo všetko pôsobiť harmonicky, či už vy ako pár ale aj prostredie a váš celkový styling. V prípade, že už viete akú budete mať výzdobu na svadbe, môžete sa hneď zladiť do týchto farieb. Aj prostredie môžete zvoliť podľa toho, kde budete mať svadbu a aký bude mať nádych. Nezabudnite ale, že vaše outfity sa nesmú stratiť v prostredí, napríklad ak fotíte v lese alebo na lúke, skúste možno namiesto zelenej, slniečkovú žltú.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Rekvizity na okorenenie zásnubného fotenia

Okrem topov naviac som si zbalila aj pár drobností o ktorých som uvažovala, že ich na fotení využijeme. Napríklad, kúpila som balóny so svadobnou tematikou, avšak som rada, že v našom prípade sme ich nepoužili. Jediné čo sme využili boli tabuľky, kde sme napísali Save the Date a dátum svadby.

Našťastie tie som nemusela kupovať, zapožičali nám ich naši fotografi. Je dobré dopredu vedieť čo si musíte zohnať sami a čo vám požičia váš fotograf. Okrem balónov a tabuliek by ste ešte mohli použiť drevené nápisy, bublifuk, vtipné čelenky, smiešne/romantické nápisy. Rekvizity ale určite odporúčam, hlavne ak chcete nejaké zábavnejšie či vyložene vtipné fotky.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Na zásnubné fotenie sa pripravte vopred

Pripravte si čo najviac vecí dopredu. Outfit, účes, manikúru, pedikúru, kozmetiku, vyžehliť oblečenie či zbaliť rekvizity. V deň predsvadobného fotenia chcete dobrú atmosféru a chcete sa cítiť skvelo. Nám sa toto trošku nepodarilo, outfit môjho snúbenca sme kupovali v deň fotenia! Takéto riešenie vôbec neodporúčam ale vidíte stáva sa to. Nakoniec to dopadlo dobre ale vytvoril sa hneď zbytočný stres. 🙂 Preto pripravte dopredu všetko čo sa dá.

V prípade, že sa neviete sama pekne líčiť poproste kamarátku alebo sa dohodnite s vizážistkou. Možno sa vám podarí mať toto líčenie ako skúšobné líčenie na svadbu. Hlavne ak budete mať fotenie cez týždeň, postarajte sa o to, aby ste mali pred tým čo najmenej stresu a vyhli sa zbytočným hádkam. Ak ste dávnejšie vy alebo váš partner neboli u kaderníka, šup šup, volajte a objednajte sa. Veď je to spomienka na celý život. 🙂

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

O koľkej by malo byť predsvadobné fotenie?

Čas predsvadobného fotenia si dohodnite tak, maby ste mali dobrú časovú rezervu (30 až 60 minút) do západu slnka. Prípadne ak sa vám viac páči ranné svetlo a nevadí vám, že si musíte privstať, fotenie naplánujte na východ slnka. Na časovú rezervu určite nezabudnite, aj my sme ju mali a oplatilo sa lebo sme ju naplno využili kvôli neskorému nákupu oblečenia. 😀

Slnko cez obed je, najmä v lete, príliš ostré. Vy by ste sa museli mračiť alebo mať slnečné okuliare a všetci by ste sa poriadne zapotili. (Vložiť smajlík v podobe*Roztečený make-up face*)

Taktiež, ak by vám nevyšlo počasie, skúste fotenie presunúť. Každý dobrý fotograf to pre vás určite rád urobí, možno budete musieť urobiť kompromis ale oplatí sa to hlavne ak nechcete fotky v ďaždi. 🙂 (Ale ani tie nie sú zlé, rozkošné gumáky a dáždnik. Romantika ako vyšitá.)

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Doneste si dobrú náladu

Avšak to najhlavnejšie je aby ste si so sebou “doniesli” dobrú náladu. Presne toto mi povedal do telefónu jeden z našich fotografov Matt, “hlavne si doneste dobrú náladu a úsmev”. Je to skutočne to najdôležitejšie, dobrá nálada, úsmev a láska. Akékoľvek fotky potom budú krásne a bude z nich cítiť vašu lásku.

Predsvadobné či rande fotenie je len a len o vás

Uvoľnite sa a nenechajte si do fotenia kecať od nikoho, okrem vášho fotografa, ktorý vás chce naviesť správnym smerom. Fotenie je len o vás, buďte naplno prítomní a užívajte si pocit lásky a to, že ste chvíľku stredom pozornosti. Aspoň si na to trošku zvyknete pred svadbou, kde budete opäť centrom pozornosti len vy, pred kopou hostí. 🙂

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Ak sa teda chystáte mať zásnubné fotenie, prajem vám aby ste si ho užili a aby bolo plné lásky a slniečka (ak ho tam chcete). Verím, že to bude pre vás krásny zážitok a dokonale sa pripravite na svadobné fotenie. Užite si každú minútu, je to pre vás! 🙂

Podpis Lucia

Za naše zásnubné fotky ďakujeme Memo Photo Agency.

Napíšte mi dolu do komentárov či uvažujete o zásnubnom/rande fotení alebo či ste už niečo také absolovali? Budem rada ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti v komentároch, možno niekomu ďalšiemu, kto bude čítať článok, pomôžu. 🙂 

    Zanechať odpoveď

    14 − 11 =