0
Svadba Tipy & Triky

Aká bola naša víkendová predmanželská príprava v UPeCe Bratislava? Moje pocity

11. decembra 2018
Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Ahojte drahúšikovia,

po dlhšom čase prispievam opäť do kategórie SVADBA. Svadobné odpočítavanie je v plnom prúde a neverím ako rýchlo to uteká. Už len 6 mesiacov. Vlny svadobného plánovania sa u nás menia. Raz sa do toho obujeme poriadne a potom si zas dáme prestávku na pár týždňov. Zatiaľ sme si to mohli dovoliť, avšak už od nového roku ideme naplno. 🙂 Tak som si to v podstate aj celé naplánovala. Na začiatku bolo najdôležitejšie zabezpečiť pár hlavných úloh ako miesto sobáša, hostiny, fotografov, atď. Od nového roku budú nasledovať všetky ďalšie drobnosti a úlohy, ktoré sa tak či onak nedajú urobiť rok dopredu.

Jednou z vecí, ktorú som chcela mať vyškrtnutú zo svadobného zoznamu medzi prvými, bola predmanželská príprava. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Za prvé hneď medzi prvými otázkami/cvičeniami riešite či sa vôbec máte zosobášiť, či sa dostatočne dobre poznáte, či poznáte víziu toho druhého pre váš spoločný život a či poznáte rodinu svojho partnera. Za druhé, myslím, že je to vec, ktorú nezabudnete a preto sa dá urobiť dostatočne dopredu a bez stresu.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Ako sa ukázalo, dokonca to môže byť veľmi príjemný zážitok. 🙂 Aspoň v našom prípade tomu tak bolo. Keď som počula od kamarátok, ktoré sa vydávali, že sa dá predmanželská príprava spraviť za víkend bolo mi jasné, že keď sa budem vydávať ja, idem do toho.

Takže na jeseň som si o tom zistila viac informácií, vygooglila som si mestá, kde sa takéto predmanželské prípravy robia a vybrala som UPeCe v Bratislave (na tomto odkaze nájdete zodpovedané najčastejšie otázky). UPeCe mi odporučila moja sestra a bol to dobrý tip. 🙂

S Robom sme domysleli detaily a prípravu sme absolvovali v novembri 2018. Nižšie nájdete moje odpoveď na niekoľko otázok, ktoré zaujímali mňa o predmanželskej príprave. Ak máte ešte nejaké ďalšie, napíšte ich dolu do komentára a ja vám rada poviem, čo viem. 🙂

Kto vás prevedie predmanželskou prípravou?

Tak poďme pekne po poriadku. Kto vás teda prevedie predmanželskou prípravou? V našom prípade to bol kňaz a niekoľko manželských párov. Kňaz sa venoval úvodu, záveru a ďalej najmä témam samotného sobáša a sviatosti manželstva. Ďalej prednášali manželské páry.

Čo sa preberá na predmanželskej príprave?

Každý pár mal konkrétnu tému, ktorej sa počas prednášky venoval. Po prednáške si snúbenci mali vyplniť cvičenia k danej téme. Cvičenia sú určené najmä pre vás aby ste sa porozprávali a zamysleli nad témami, o ktorých ste sa možno ešte nebavili, a ktoré sú dôležité pre spoločný život. Viac o témach a o celej predmanželskej prírpave nájdete na tomto odkaze.

Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Koľko mesiacov pred svadbou treba ísť na predmanželskú prípravu?

Nám odporúčali ísť na predmanželskú prípravu približne 6 mesiacov pred svadbou. A to isté by som vám odporučila aj ja. Všetko záleží aj od vášho plánovania ale nechodila by som zbytočne skoro a ani zbytočne neskoro. Ja osobne by som to určite nenechávala na poslednú chvíľu.

Je to jedna z vecí, ktorú musíte absolvovať, ak budete mať cirkevný sobáš, no a ak by vám potom do toho mala prísť nejaká neočakávaná komplikácia, určite by som to neriskovala. Budete mať zbytočné opletačky a vysvetľovania. Taktiež to je jedna z úloh, ktorú môžete absolvovať dopredu. Potvrdenie o absolvovaní nemá žiadny konkrétny dátum platnosti. Môže sa dokonca stať, že si svadbu rozmyslíte alebo ju posuniete.

Platí sa za predmanželskú prípravu?

Ak si robíte predmanželskú prípravu tak ako my, čiže za jeden víkend je tam malý poplatok. V našom prípade to bolo 15€ na osobu. No je možné, že cena sa líši, môže to záležať od centra, ktoré si vyberiete.

Čo ma prekvapilo najviac?

Najviac ma prekvapilo, ako veľmi sa predmanželská príprava páčila môjmu snúbencovi. Najskôr bol dosť nervózny a stále sa ma pýtal čo tam budeme robiť. Ja som síce mala nejaké to info od mojej sestry a kamarátiek, no to pre neho nebolo dostatočne konkrétne. Nakoniec si to veľmi pochvaľoval a mal pocit, že sa zamyslel nad otázkami, nad ktorými sa pred tým až tak nezamýšľal. Na predmanželskej príprave mal na to čas a inšpiráciu od iných párov.

Ďalej sa mi veľmi páčil prístup a to najmä preto, že sme si prípravu robili skutočne kvôli sebe. Spoločne sme si robili cvičenia a potom sme sa o nich rozprávali. V UPeCe bola aj kaviareň takže nebol žiadny problém s občerstvením. Celkovo prostredie UPeCe na nás pôsobilo príjemne a vypočuli sme si veľmi zaujímavé príbehy od rôznych manželských párov v rôznych vekových katgóriách.

Tak a to je odo mňa na dnes všetko. Snáď vám tento článok trošku priblížil priebeh predmanželskej prípravy. Ja sama som sa trošku obávala, nevedela som čo presne sa deje na príprave, a vždy ma to zaujímalo. Verím, že článok vám pomôže, pri výbere spôsobu akým vy sami absolvujete predmanželskú prípravu. Ak máte ďalšie otázky, nezabudnite mi ich napísať dolu do komentárov.

Podpis Lucia

Foto: Naši obľúbený MEMO photo agency 

    Zanechať odpoveď

    17 − 10 =