0
Svadba Tipy & Triky

Priezvisko alebo priezviská po svadbe bez -ová? Ako na to a môj výber priezviska po svadbe

9. apríla 2019
Naše zásnubné fotenie s Memo v Bojniciach

Ahojte, budúce nevestičky,

myslím, že tento článok bude patriť medzi jedny z tých veľmi nápomocných a to hlavne pre nevesty, ktoré si chcú nechať okrem manželovho mena aj to svoje. Viem, že ja sama som sa tohto trošku obávala, hlavne čo sa týka vybavovačiek a úradov. Takže poďme rovno na to ako to vybaviť a potom vám nižšie vyrozprávam príbeh, prečo som sa ja rozhodla, že si ponechám obe priezviská a z toho jedno bez -ová.

Ako prvé si teda povieme, že po krstnom mene musí nasledovať vždy spoločné priezvisko, teda to ktoré si zvolíte za vaše spoločné. Čiže v prípade, že si chcete nechať svoje rodné (alebo priezvisko s ktorým vstupujete do manželstva), bude nasledovať až ako druhé. Poradie sa v tomto prípade na Slovensku nedá prehodiť. *Prosím berte ale do úvahy dátum vydania tohto článku, časom sa to môže zmeniť. 🙂

Príklad:

Zuzana Čižmáriková si berie Jozefa Suľu (Príklad je čisto fiktívny.) Ak sa rozhodnú, že spoločné priezvisko bude Suľa ale Zuzana si chce ponechať aj svoje rodné priezvisko Čižmáriková, jej meno po sobáši bude Zuzana Suľová Čižmáriková. Deti budú mať priezviská Suľa, Suľová.

V prípade, že by sa rozhodli zvoliť ako spoločné meno Čižmárik (po snúbenici), no zároveň si chce snúbenec nechať svoje priezvisko, bude si meniť meno snúbenec a to na Jozef Čižmárik Suľa. Zuzana zostane Zuzana Čižmáriková. Deti budú mať  priezviská Čižmárik, Čižmáriková.

Najbežnejšie ale je, že spoločným menom, je meno manžela, a tak nasleduje po krsntom mene priezvisko manžela a potom nasleduje jej rodné. (Prílad Suľová Čižmáriková) 🙂

Ako sa “zbaviť” koncovky -ová v priezvisku pri vstupe do manželstva?

Teraz si predstavme, že Zuzana si chce nechať obidve priezviská, avšak zdá sa jej, že sú príliš dlhé a tak sa rozhodla vzdať koncovky -ová pri manželovom priezvisku. Tu existujú dve možnosti:

1. Na žiadosti uvediete inú národnosť

Na žiadosti o uzavretie manželstva uvediete inú národnosť ako slovenskú. Môže to byť akákoľvek zahraničná národnosť. Tým pádom môžete uviesť priamo v tejto žiadosti o uzatvorenie manželstva priezvisko bez koncovky -ová. Na príklade Zuzany by to bolo Zuzana Suľa Čižmáriková (keďže spoločné meno je Suľa). V tomto prípade za zmenu priezviska neplatíte žiadny poplatok.

2. Požiadavka o výpis bez prechyľovania

Ďalšia možnosť je, že si požiadate o výpis bez prechyľovania priezviska. Síce sa táto žiadosť stáva platnou až po sobáši a ešte budete chvíľu z -ová pri oboch priezviskách, avšak, túto žiadosť si môžete vyplniť aj rovno so žiadosťou o uzatvorenie manželstva.

Príslušná pani, či pán úradník, by sa vám o túto žiadosť mali v správnom čase postarať a nové priezvisko bez -ová by malo byť platné taktiež, viac-menej hneď po sobáši. Teda okrem pár dokumentov, kde sa uvedie daná zmena z priezviska s -ová na priezvisko bez -ová.

Na príklade Zuzany, po sobáši sa ešte podpíše ako Zuzana Suľová Čižmáriková, (keďže spoločné meno je Suľa), tak isto aj žiadosť podpíše s týmto priezviskom ale priamo v žiadosti uvedie, že „…žiadam o vyhotovenie sobášneho listu s uvedením ženského priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania v tvare…” náš príklad Suľa Čižmáriková. Za takúto úpravu priezviska je aj drobný poplatok.

Verím, že som vám to vysvetlila dostatočne pochopiteľne ale ak nie, mám pre vás ešte dva dobré zdroje, prvý tu na gazduj.sk pod podnadpisom “Patálie s priezviskom”druhý u blogerky Lindy Babušík Adamčíkovej tu.

Zhrnutie:

 1. Za krstným meno nasleduje spoločné priezvisko (zvyčajne priezvisko po manželovi)
 2. Koncovky -ová sa sa môžete vzdať priamo v žiadosti o manželstvo ale musíte do žiadosti uviesť inú ako slovenskú národnosť (akúkoľvek zahraničnú)
 3. O zmenu mena bez prechyľovania si môžete zažiadať po sobáši, respektíve vypísať ju môžete pred sobášom ale bude platná až po sobáši, kde budete mať priezvisko ešte uvedené s -ová, po schválení žiadosti, bude priezvisko bez prechyľovania.

Ktorú z možností o úpravu priezviska som využila ja?

A teraz teda, čo som urobila na úrade ja? Ešte kedysi dávno som čítala, tuším práve Lindin článok, o zmene priezviska a zdalo sa mi to trošičku komplikované ale povedala som si, že zatiaľ takú vec neriešim a keď to bude aktuálne, vtedy to budem riešiť.

Nakoniec sme šli priamo na matriku bez toho aby som si zisťovala viac informácií predom. Pani úradníčka mi doporučila prvú možnosť, čiže uviesť inú náročnosť. Spomenula, že pri druhej je nejaký poplatok a že toto mám najjednoduchšie.

Aj keď som uvažovala či to neskôr nebude mať na niečo vplyv, rozhodla som sa, že priamo v žiadosti uvediem zahraničnú národnosť. Tou bola írska, pretože som v Írsku žila a moja írska rodina príde aj na svadbu. Povedala som si, že to bude také pekné prepojenie, keďže Írsko je v mojom srdci, mojim druhým domovom a na čas, ktorý som tam strávila, nikdy nezabudnem. 🙂

Prečo som sa rozhodla si ponechať rodné priezvisko aj priezvisko môjho budúceho manžela?

Dôvodov je hneď niekoľko. Už odkedy si pamätám, vždy som uvzažovala o tom, že si nechám moje rodné priezvisko. Páči sa mi a som zaň vďačná, aj keď nie vždy bolo jednoduché byť prvou v abecede. Hlavne v škole to malo dosť nevýhod, u mňa to bolo najmä počas strednej a bol to hlavne jeden konkrétny predmet – slovenčina.

Druhým silným faktorom bolo, že môj dedko, pri všeobecnej konverzácií o priezviskach spomenul, že by ho tešilo keby sme si, či už ja alebo moja sestra (prípadne obidve), nechali priezvisko Adamcová.

To som mu ešte vtedy nespomenula moje plány ponechať si moje rodné priezvisko ale fakt, že to povedal tak milo a úprimne u mňa vlastne rozhodol. Pred tým som bola na vážkach tak 80% aj s priezviskom Adamcová ku 20%, že budem čisto Lucia Sujová, čo teda neznie vôbec zle. 🙂

Ako prebiehal výber priezviska?

Viem, že niektoré nevesty vo veci priezviska nemajú žiadnu dilemu, či už skôr z vlastného presvedčenia alebo skôr z presvedčenia ich budúceho manžela. Môj snúbenec mi do výberu nijako nezasahoval (dokonca mi vôbec neradil :D) a tak som vyberala z niekoľkých možností:

 1. Lucia Sujová
 2. Lucia Suja
 3. Lucia Sujová Adamcová
 4. Lucia Suja Adamcová

*Fun fact: V Amerike existuje značka zdravých nápojov s názvom Suja (čítaj sadža) 😀 . Počuli sme o nej pár rokov dozadu a pije ich napríklad aj Eva Longoria. Zatiaľ sme ešte nepátrali ako prišli práve na tento názov, takže keď už som pritom a píšem tento článok vygooglila som si aj prečo sa tak rozhodli. Tu je celý rozhovor, kde to spomínajú.

V skratke to bolo meno dievčaťa, ktoré stretli a v hindštine znamená dlhý a krásny život. 🙂 Za odmenu dostala Suja brať si ich nápoje zadarmo do konca života. Suja Juice ak zavítate na Slovensko, radi vás budeme promovať, aj Robo sa pridá. 😛

Prečo som si zvolila priezvisko bez prechyľovania?

Nakoniec som sa teda rozhodla, že zostanem pri verzii Lucia Suja Adamcová. Dokonca som si urobila aj takú malú anketu v okolí. Viem, že sa nájdu aj ľudia, ktorým sa kombinácia dvoch priezvisk nepáči ale ja si myslím, že je to osobné rozhodnutie.

Určite je to trošku komplikovanejšie ako len jedno priezvisko, napríklad keď máte deti a idete k lekárovi alebo do školy, ale na to som pripravená. Veď nakoniec nájdu sa aj komplikovanjšie priezviská aj v prípade, že si manželka ponecháva len jedno.

Ja som s mojim rodným priezviskom nemávala žiadne problémy ale keď niekde ideme s Robom a hovorí priezvisko už bol mnohokrát premenovaný. Príklady vám sem radšej nejdem písať aby ste si ich náhodou nezapamätali a potom nás tak neoslovali. 😀 Takže je mi jasné, že nejaké tie skomoleninky ma čakajú.

Mne sa páči aj fakt, že budeme mať s Robom rovnaký tvar priezviska a aj to, že je pomerne univerzálne v zahraníčí aj keď znie akoby pochádzalo z Ázie, aspoň mne to tak znie. 😀 (Poznámka, ako ste sa teda dočítali vyššie asi je skutočne z Ázie ale to som nevedela až do dnes, teraz sa zas čudujem ako sa dostalo/či vzniklo na Slovensku).

Takže od 25 mája už budem Ing. Lucia Suja Adamcová. 🙂

PS: Podpis už podstivo nacvičujem lebo môj doterajší nebol vôbec kreatívny a ani pekný, takže chcem byť pripravená.

Necháte si aj vy dve priezviská alebo preberiete len to manželovo? Prípadne si necháte vlastné? Napíšte mi dolu do komentárov. 🙂

LuciasBlog - podpis

 • Odpovedať
  arvonka
  11. apríla 2019 at 11:41

  U mňa to bolo odjakživa tak, že som si chcela zobrať manželovo meno, v tomto som konzervatívna. A som rada, že som nikdy netúžila po dvoch menách, lebo potom by som skončila ako Veronika Zielinski Šovčíková 😀 Čo teda nie je práve najkratšie meno na svete a som si istá, že do mnohých koloniek by sa ani nezmestilo 😀 A hlavne, kým by som sa dostala ku koncu mena, tak by sa mi možno aj pero vypísalo 😀 😀

  A keď si ešte spomínala tie skomoleniny mena, tak na to sa veľmi teším, lebo môj snúbenec bol raz zo Zielinskeho skomolený na Žilinského 😀 😀 A to ešte nehovorím, že na konci mena mal už rôzne podoby i/y/í/ý/ij 😀

  • Odpovedať
   Agnesa
   13. júla 2021 at 16:38

   Ahoj som Agnesa.Koncom jula sa zosobasime.Buduci manzel je z Madarska Takze chcem sa volat takto…Tömösvári Vas Agnesa.Tak ako sí spominala treba na obecnom urade KDE sí podavame ziadost podat aj o zrusenie koncovky ova aj pri mojom rodnom priezvisku?Dakujem moc za clanok veru stimmel pomozes mnohym z nas lebo niekedy medzi zakonmi a povoleniami atd.sa clovek zmetie ….

   • Odpovedať
    Lucka
    24. júla 2021 at 8:15

    Ahoj, to ti neviem povedať. Najlepšie je opýtať sa priamo na úrade ako na to. Ale mylsím, že keď si tak rovno vyplníš žiadosť malo by to byť OK. Ja som si to všetko overovala na úrade, priamo s našou pani úradníčkou, že ako na to čo sa týkalo priezviska bez -ová. Držím palce, užite si krásny svadobný deň. 🙂

 • Odpovedať
  Lucka
  12. apríla 2019 at 15:16

  Ahoj Veronika :). Hej presne, ešte to som zabudla spomenúť, že moje krstné meno je krátke a Robove priezvisko tiež, čiže dĺžka tu v podstate nie je problém. Ale tiež by som uzvažovala inak keby som mala dlhšie krstné meno. To by som už asi nechala rovno iba Sujová :). Ale keďže takto to bude len Suja tak to je OK dĺžka k môjmu kratšiemu krstnému menu. Takže sa ti vôbec nečudujem a preto je podľa mňa dôležité si to premyslieť aj s takých praktických dôvodov. Ale ty budeš mať krásne meno aj keď som si istá, že rôznym kombináciám sa nevyhneš. Ja som sa s takým priezviskom ešte nestretla 🙂 a dakedy to aj mňa stresuje, keď vidím meno a na rýchlo alebo v strese ho neviem rozlúštiť. 😀 Áno tie i/y to je asi najčastejší problém. 😀 No ale zato je veľmi pekné. 🙂 Inak keď teraz rozmýšľam ideš mať na konci ová?

Zanechať odpoveď

19 − four =