0
Cestovanie Írsko

Ireland part IV. – Giant´s Causeway,Carrick-a-Rede Rope Bridge, Dark Hedges & Dunluce Castle

7. decembra 2016
Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

Ahojte drahúšikovia,

dnes sa spolu so mnou pozriete do Severného Írska. Napriek tomu, že v Írsku som rok žila Severné Írsko som nenavštívila. Toto leto som sa tam konečne dostala a spolu s Maťou sme šli na jednodňový výlet. Stihli sme mini túru po Giant´s Causeway (Obrovom chodníku) a moste Carrick-a-Rede. Okrem toho nás čakali dve foto zastávky prvá bola hrad Dunluce a druhá Dark Hedges. Všetky tieto miesta boli absolútne dychvyrážajúce ale nepáčilo sa nám, že sme nemali žiadneho sprievodcu a ani šofér autobusu nám nič k pamiatkam nepovedal. Takže výlet bol dosť “skúpy” na informácie. Keďže sme si ho objednávali doslova na poslednú chvíľu tuším v sobotu alebo nedeľu a v pondelok sme išli nestihli sme si ani poriadne nič sami naštudovať a úprimne povedané asi by som to aj tak nerobila pretože by som čakala, že nám k tomu aspoň niekto niečo povie.

Na podobnom výlete bola aj Tiffany, jedna z našich spolubývajúcich v hosteli, a tiež si ho veľmi chválila. Pôvodne som si myslela, že strávime viac času na tých photo stopoch ale fakt to boli len zastávky na fotku. Hlavne na hrade Dunluce pretože ten ma veľmi fascinuje. Niečo podobné je aj v Škótsku, volá sa Dunnottar, a je to na mojom bucket liste. Keď som si pozerala tento hrad v Škótsku natrafila som aj na írsky hrad Dunluce takže som vedela, že tam také niečo je len som nevedela kde presne. Keď som zistila, že je to ako zastávka počas nášho výletu do Severného Írska bola som nadšená. A potom zas sklamaná, že sme sa tam mohli len odfotiť a ešte k tomu tam bolo lešenie, ktoré ho hyzdilo. Ale tak čo už to je život takže možno niekedy nabudúce alebo si to vynahradím tým Škótskom.

The Dunluce Castle

Írsko - Severné Írsko - výlet Dunluce Castle

The Dunluce Castle alebo teda hrad Dunluce je postavený na pobrežnom útese Severného Írska a to je presne to čo ma na ňom neskutočne fascinuje. O histórii hradu som si niečo prečítala sama (keďže nám k nemu  nič nepovedali) a chcem sa s vami podeliť o nejaké zaujímavé fakty. Prvé zmienky o ňom boli približne z roku 1513. K hradu sa dostanete cez malý mostík. Dunluce je nielen meno hradu ale aj mestečka, ktoré boli v jeho okolí zatiaľ sa odkrylo len približne 5 % pozostatkov mesta. Archeológovia začali z odkrývaním päť rokov dozadu a predpokladá sa, že mesto bolo značne bohaté. Z hradom sa spája aj príbeh o tom ako sa kuchyňa zrútila do mora a iba jeden človek prežil avšak zdá sa, že je to len mýtus pretože maľby z 18. a 19. storočia dokazujú, že koniec hradu bol neporušený.

Írsko - Severné Írsko - výlet Dunluce Castle - cestovanie po Írsku

Hrad Dunluce sa objavil na fotkách k albumu skupiny Led Zeppelin “Houses of The Holy” z roku 1973 (a cover bol odfotení na Giant´s Causeway). Taktiež je spájaný s CS Lewisom a hovorí sa, že bol inšpiráciou pre hrad v jeho príbehoch o Narnii. A hrad sa objavil aj v Game of Thrones  alebo teda Hre o tróny. Tento populárny seriál natáčal veľkú časť scén práve v Severnom Írsku.  Hrad Dunluce, podobne ako kedysi aj hrad Malahide, už stáročia patrí rodine McDonnellovcov ale je spravovaný Severo Írskou Enviromentálnou Agentúrou. McDonnellovci vlastnia hrad už od roku 1554! Momentálne žijú v Glenarm v Severnom Írsku.

The Giant´s Causeway

Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

The Giant´s Causeway alebo po našom Obrov chodník je približne 180 metrov dlhé kamenné mólo, ktoré sa skladá zo šesťhranných stĺpov. Počet stĺpov sa odhaduje na približne 40 tisíc, ale môže ich byť aj o niečo viac pretože nie všetky sú viditeľné, niektoré sa nachádzajú pod hladinou mora. Čo je na celom tomto zaujímavé je fakt, že stĺpy sú veľmi hladké a rovnomerné. Ja osobne som bola najviac prekvapená aké veľké to celé je. Niektoré stĺpy boli veľmi vysoké a mali približne 9 metrov (časť, ktorá je viditeľná). Zároveň, celé pobrežie bolo nádherné zelené a turistika po okolí Obrovho chodníka je niečo pre mňa, pretože ste mohli byť úplne vysoko a zároveň si ísť po rovinke s krásnym výhľadom. Určite odporúčam vidieť.

Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

Zvyčajne som videla na fotkách len stĺpy z ktorých sa chodník skladá ale je sa tam na čo pozerať a nehovorím o len o unikátnych skalách. Príroda na okolo bola nádherná. Ako môžete na fotkách vidieť na samotnom chodníku bolo kopec ľudí pretože sa tam dá dostať aj autobusom. Okrem toho sú tam tri trasy po ktorých sa dostanete ku chodníku – najťažšia, stredne náročná a najľahšia. My sme šli tou najnáročnejšou ale vôbec nebola náročná v podstate len bola vysoko čiže asi nie pre ľudí, ktorí sa boja výšok a zároveň sme si dobre vybrali lebo potom sme už len išli dolu kopcom. Najľahšia trasa je tá po ktorej chodí aj spomínaný autobus a ide dolu popri Obrovom chodníku. My sme mali čas dve hodiny, čo som najskôr nechápala, že na čo AŽ 2 hodiny potom som pochopila, pretože by som bola schopná tam stráviť aj 3 dni aby som prešla celé okolie a pobrežie.

Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

S Obrovým chodníkom sa spája aj mnoho legiend a to je to čo mňa vždy zaujme pretože legendy sú často krát zábavnejšie ako realita (ale nie vždy) :). Vďaka svojmu symetrickému tvaru a obrovským rozmerom sa pripisovala zásluha rôznym obrom, ktorý mohli chodník postaviť. Podobné skaly sú aj v neďalekom Škótsku a tak mnoho legiend spája Írsko a Škótsko do jedného príbehu. Podľa jednej z legiend sa obor z Írska a obor zo Škótska rozhodli spojiť ostrovy a tak začali stavať chodník. Podľa ďalšej je to zas výtvor z lásky pre škótsku obryňu pretože chodník smeruje k škótskemu ostrovu Staffa. V skutočnosti sú to čadičové stĺpy, ktorých pôvod siaha do obdobia treťohôr. Vďaka vulkanickej činnosti vznikol lávový príkrov a ten tvorí základ Obrovho chodníka a v nej vznikli tieto unikátne šesťhranné stĺpy. Realita je trochu nudnejšia ako legendy však? 😀

Írsko - Severné Írsko - výlet Giant´s Causeway - Obrov Chodník - cestovanie po Írsku

Carrick-a-Rede Rope Bridge

Írsko - Severné Írsko - výlet Carrick-a-Rede Rope Bridge- cestovanie po Írsku

Našou treťou zastávkou bol most Carrick-a-Rede, ktorý bol vybudovaný v roku 1755. Rybári, ktorí tu lovili lososy si postavili most aby sa mohli dostať na tento malý ostrovček. Z ostrova potom mali natiahnuté siete, ktoré boli z druhej strany pripevnené o loď. Rybárstvo hralo v tomto kraji veľkú rolu a v určitej dobe tu pracovalo až 100 rybárov. To však viedlo k veľkému poklesu lososov v tejto oblasti. Dnes sú lososy chránené a lov už nie je povolený.

Írsko - Severné Írsko - výlet Carrick-a-Rede Rope Bridge- cestovanie po Írsku

Ostrov teda slúži ako zaujímavosť, krásna vyhliadka pre turistov a zároveň pamiatka na tradíciu rybárstva. Most sa nachádza vo výške 30 m nad Atlantickým oceánom. Na ostrove sa nachádza len jedna jediná budova a to je rybárska chatka no výhľad z ostrovčeka je nádherný. Môžete z neho dovidieť na Rathlin Island, Causeway Coast a Škótsko ak sa vám vydarí počasie. Čo som ja v tom čase keď som tam bola netušila a tak možno ani neviem o tom, že som videla až na Škótsko :D. Na most sa dostanete počas celého roku ale iba v prípade, že to počasie dovolí. Most je zatvorený najmä pri veľkom vetre. Môžete ísť aj na turistiku po pobreží.

Írsko - Severné Írsko - výlet Carrick-a-Rede Rope Bridge- cestovanie po Írsku

Írsko - Severné Írsko - výlet Carrick-a-Rede Rope Bridge- cestovanie po Írsku

My sme mali len hodinu a bolo to tak tesne pretože v tom čase tam boli veľké rady ľudí. Určite by ste tu ale vedeli stráviť aj celý deň hlavne ak by ste sa chceli poriadne poprechádzať po okolí. Počas celého výletu nám počasie celkom vyšlo pretože vždy pršalo kým sme boli v autobuse a keď sme vyšli prestalo, čo bolo super pretože v ďaždi by sme si to určite tak neužili, ale za to dosť fúkalo čo je hlavne zlé kvôli videám, ktoré som vám natočila. Ceny a viac informácii o otváracích hodinách nájdete na tejto stránke (tu). (Fanúšikovia Game of Thrones ďalšie miesto na ktorom sa natáčalo bolo prekvapivo nie na ostrove alebo samotnom moste ale kúsok odtiaľ na prírodnom parkovisku, ktoré sa premenilo na Rentlyho kemp v druhej sérii seriálu. Viac tu)

Írsko - Severné Írsko - výlet Carrick-a-Rede Rope Bridge- cestovanie po Írsku

The Dark Hedges

Írsko - Severné Írsko - výlet Dark Hedges - cestovanie po Írsku

Dark Hedges (alebo po našom niečo ako tmavý živý plot) sú buky, ktoré boli vysadené v 18. storočí Stuartovcami, ktoré mali zapôsobiť na návštevníkov po ceste k sídlu Gracehill House. Dnes tu tieto stromy stále rastú a sú jednou z najznámejších prírodných miest v Severnom Írsku. Taktiež sú obľúbeným miesto pre profesionálnych fotografov. Tak ako Dunluce Castle aj Dark Hedges sa obavili v Game of Thrones (ako King´s Road).

Írsko - Severné Írsko - výlet Dark Hedges - cestovanie po Írsku

Ak ste teda fanúšikmi tohto seriálu už viete kam máte ísť hľadať väčšinu miest kde sa seriál natáčal. Inak vedeli ste, že okrem Severného Írska natáčali aj v Chorvátsku, Maroku a na Islande? Musím sa priznať, že ja som o seriály zatiaľ len veľa počula ale nevidela som ani jednu jedinú časť. No keďže teraz viem aké krásne zábery a nádych hisórie ma čaká chystám sa si niečo s toho pozrieť a uvidím či tomu prepadnem aj ja. Všetky tieto miesta, ktoré som vám v článku ukázala sú jednými z najnavštevovanejších v Severnom Írsku.

Írsko - Severné Írsko - výlet Dark Hedges - cestovanie po Írsku

Ktoré s týchto miest sa vám páči najviac? Boli ste už niekedy v Severnom Írsku a ak nie chceli by ste ísť? Pozerávate Game of Thones? Napíšte mi dolu do komentárov veľmi sa poteším.

Sending love and kisses xx

Yours Lucia

S É R I A článkov o ÍRSKU:
Ireland part I. – Dublin – Trinity College, Temple Bar and More

Ireland part II. – Howth, Newgrange and Tara

Ireland part III. – Beyonce Concert & Malahide + VIDEO

Zdroje informácii:

 • Odpovedať
  Anet explores the World
  14. februára 2017 at 18:18

  Puvodne jsem mela v planu odjet do Irska pracovat a zustat tam az do konce leta, nez nastoupim na vysokou skolu. Ale jak tak koukam, budu muset asi skoncit s praci aspon o mesic driv a Irsko poradne procestovat! Uzasne fotky a skvely clanek 🙂

  • Odpovedať
   Lucka
   24. februára 2017 at 17:36

   Ďakujem Anet, som veľmi rada, že sa ti páči a inšpiroval ťa aby si Írsko precestovala celé. Skutočne sa to oplatí takže ak si nájdeš čas, choď pokukať. A nevynechaj county Kerry, neoľutuješ to :).

Zanechať odpoveď

four × 3 =