0
Lifestyle Nezaradené Tipy & Triky

4 skvelé tipy ako si našetriť až 1500€ za rok!

14. januára 2018
Ako si našetriť až 1500€ za rok!

Ahojte drahúšikovia,

dnešný príspevok bude trošku iný. Budeme sa venovať financiám, keďže začal nový rok a ja sama uvažujem akú stratégiu šetrenia chcem tento rok zvoliť, napadlo mi sa o to podeliť s vami práve tu na blogu. Možno vás to inšpiruje a budeme si odkladať spoločne. 🙂

So šetrením som nemala nikdy veľký problém, avšak vždy hľadám zaujímavé a inovatívne spôsoby ako si odkladať peniaze a to či už v banke alebo len tak.  S peniazmi pracujem od detstva rozumne. Už ako dieťa som bola práve ja “bankou” pre moju sestru.

Mala som niekoľko tajných miest kde som si podstivo šetrila. Len je škoda, že som na žiadnej pôžičke, ktorú som poskytla mojej sestre nemala úrok. Ak by som mala čo i len malé percento, bola by som za vodou :D. Zvyčajne som využívala svoje vlastné pravidlá ako šetriť, no približne pred týždňom ma zaujala 365 dňová metóda s ktorou prišiel web ApartmentTherapy.com. Myslím si, že je reálna pre mnoho z nás a za 365 dní si môžete odložiť až 1456€.

Ako to funguje?

365 dňová metóda vyžaduje disciplínu, pretože si pri nej musíte odkladať každý deň. Avšak odkladáte malé sumy a tak to veľmi nepocítite, na rozdiel od toho keď si odložíte naraz napr. 200€. Princíp je jednoduchý – v pondelok si odložíte 1€, v utorok 2€, v stredu 3€, vo štvrtok 4€, v piatok 5€, v sobotu 6€ a v nedeľu 7€. Za jeden týždeň si spolu odložíte 28€. Ja uvažujem, že tam doplním ešte aj tie 2€ extra.

Prečo sa mi táto metóda páči?

Častokrát keď sa jedná o 1€ hodíme len tak rukou. Takto si môžete vždy premyslieť, skutočne si idem kúpiť tú Snickersku aj keď sa chcem stravovať zdravšie (a šetriť)? Chcem ten rúž až tak veľmi? Potrebujem ďalší obal na telefón aj keď stojí len 3€?

Moje tipy ako byť s touto metódou úspešný:

1. Trvalý príkaz

V prípade, že nie ste veľmi dobrý v šetrení a fyzickom odkladaní si peňazí, bolo by najlepšie keby ste si peniaze posielali trvalým príkazom na začiatku týždňa na špeciálny účet. Ak nechcete platiť poplatky skúste pokladničku do ktorej sa len tak nedostanete a musíte ju rozbiť, ak si chcete vybrať peniaze. Ďalšou možnosťou je nájsť si osobu, ktorej dôverujete, aby na vás dohliadla.

2. Odkladanie týždennej sumy

Ja sama uvažujem, že si budem priamo odkladať týždennú sumu. Tak sa vyhnem problému s drobnými. Môže sa totižto stať, že nebudete mať v drobných 7€ a tak si poviete, že si odložíte neskôr. No potom celkom zabudnete. Sumu na daný deň si zapíšte do diára ako bežnú úlohu a až keď ju splníte, vyškrtnite ju. Takto budete presne vedieť či ste na šetrenie napr. jeden deň v týždni zabudli.

3. Množstvo drobných

Ak chcete zostať pri každodennom odkladaní drobných, nezabúdajte využiť každú príležitosť rozmeniť si peniaze tak aby ste mali 1€, 2€ či 5€. To vám uľahší každodenné odkladanie. V prípade, že vyzvyknete vyrabovať svoju pokladničku, môžete si po pár týždňoch zmeniť sumu za bankovky a tak si sami rozmeníte a máte zas drobné na niekoľko dní. Na konci roku nebudete mať potom veľké množstvo mincí a peniaze budú rovnomernejšie rozdelené v bankovkách. Toto ale odporúčam iba tomu, kto má v šetrení pevnú vôľu. Ak ju  nemáte radšej to nerobte aby ste v polke roka všetky peniaze nevyrabovali.

4. Cieľ

A posledný podľa mňa najpodstatnejší tip je aby ste si dali cieľ na čo šetríte. Budem úprimná, vždy keď som mala cieľ na čo šetrím, šetrilo sa mi ľahšie a rýchlejšie som našetrila cieľovú sumu ako keď šetrím len tak na niečo. Keď viete, že si chcete našetriť na dovolenku, na kabelku alebo na dom je to ľahšie. Môžete si vizualizovať váš cieľ a to vás poháňa. Ak šetríte len tak skôr sa pozabudnete. Skúste si napísať na papier buď jeden veľký cieľ alebo niekoľko menších na čo tieto peniažky využijete.

Tak to boli všetky moje tipy :). Verím, že na konci roku sa budete všetci tešiť s toho aký ste boli šikovní a koľko ste si odložili.

Napíšte mi dolu do komentárov či do toho idete somnou a na čo si chcete tento rok našetriť.

Obrázok: Fabian Blank on Unsplash. Slovenská verzia článku, ktorá ma inšpirovala je tu.

Zanechať odpoveď

17 − 1 =