0
Svadba Tipy & Triky

10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

7. októbra 2018
10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

Ahojte budúce nevesty,

čas do našej svadby sa nám pomaly ale isto skracuje a tak som sa pustila do hľadania mojich vysnívaných svadobných šiat. Popri hľadaní som zozbierala niekoľko skvelých tipov, ktoré sa každej budúcej neveste pri výbere svadobných šiat zídu. Nebudem vás ďalej zdržovať, veď máte pred sebou kopec plánovania, poďme teda na to:

1. Inšpirujte sa online

Keď som si začala hľadať inšpirácie online, ani som si neuvedomila, aký dôležitý tento bod v skutočnosti je. Aj pani v svadobnom salóne ma pochválila, že viem čo chcem a tak sa jej svadobné šaty pre mňa vyberajú jednoducho.

Pozrite si čo by sa vám páčilo, čo by sa vám mohlo hodiť. Chcete čipku? Chcete dlhý rukáv? Holých chrbát? Alebo len niečo veľmi jednoduché? Pripravte si fotky a môžete ich ukázať aj v salóne aby ste nemuseli vyskúšať všetky šaty a aj tak vás nič nezaujme. Ako mi moja kamarátka povedala, keď to budú ony, budete to cítiť, aj keď budú krásne aj iné kúsky, tie pravé rozpoznáte.

2. Urobte si zoznam salónov

Po pri tom ako sa budete inšpirovať, si zistite od kamošiek alebo z Googlu, aké salóny máte v okolí, prípadne do akého iného mesta by ste boli ochotné za svadobnými šatami cestovať. Pozrite si ich weby, výber šiat a určite si do ktorého sa chcete objednať ako do prvého. Je možné si svadobné šaty vyberiete hneď v prvom, preto odporúčam aby ste si dobre premysli, ktorý bude práve ten prvý. Taktiež ako píšem nižšie je možné, že vám ponúknu zľavu a preto sa už do iného salónu nedostanete. Pri výbere salónu si dajte záležať.

10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

3. Stanovte si približný rozpočet

Rozpočet svadby je veľmi dôležitý a jeho súčasťou je samozrejme rozpočet na svadobné šaty. Koľko by ste chceli do šiat investovať? Chcete si šaty kúpiť, požičať alebo dať šiť? Aj toto ovplyvní cenu šiat.

Ak máte nižší rozpočet skúste napríklad Facebookové skupiny, web stránky, ktoré predávajú spoločenské šaty, ktoré v bielom prevedení vyzerajú ako svadobné, či bazár. Ak máte rozpočet na šaty vyšší môžete sa obzrieť aj po značkách ako sú Pronovias, Milla Nova alebo La Sposa. U týchto značiek, čo sa týka ceny, veľmi rozhoduje napríklad rok kolekcie.

4. Nebráňte sa a skúste si aj iný typ či farbu šiat

Síce hneď v prvom bode prizvukujem aby ste mali jasnú predstavu, nikdy nie je na škodu, skúsiť aj niečo celkom iné. Niekedy si myslíme, že presne vieme čo sa nám hodí alebo máme v hlave nerealistickú predstavu pre svoju postavu či farbu pleti. Preto určite radšej skúste aj niečo celkom iné ako je vaša predstava.

Svadobné šaty skúšate (asi) prvýkrát a tak nemusíte správne odhadnúť čo sa vám skutočne hodí. Možno chcete širokú tylovú sukňu, no vaša postava lepšie vyznie v obtiahnutých šatách. To isté sa môže stať pri výbere farby. Idete do svadobného salónu s tým, že chcete žiarivo biele svadobné šaty no v skutočnosti sa k vašim vlasom a pleti hodí jemná krémová.

Určite takto nič nestratíte. Ak sa vám úzske šaty nebudú hodiť, potrvrdíte si, že ste mali pravdu. Na druhú stranu ak by sa vám náhodou sedeli, bude vám jasné, že to je tá správna cesta a máte šancu vyskúšať si modely, ktoré vám pasujú oveľa viac.

10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

5. Zoberte si dobrú poradkyňu

Dobrá poradkyňa je na nezaplatenie. Ja musím pochváliť moju kamarátku Zuzku, ktorej som bola dva roku dozadu poradkyňa ja a teraz mi to opláca (a je to super). Pozná čo mám rada, vie akú mám predstavu. Úprimne mi povie čo sa jej páči a čo až tak nie, no zároveň zbytočne nekritizuje môj výber. Presne tak to má byť. Niekedy totižto poradkyňa môže zabudnúť, že má radiť vám a pre vás. Namiesto toho uvažuje či by sa to jej hodilo a čo má rada ona.

Určite si dobre premyslite s kým pôjdete skúšať svadobné šaty. Je dobré si rozmyslieť koľko poradkýň si zo sebou zoberiete. Veľa poradných hlasov môže byť mätúcich a zabudnete, čo ste vlastne chceli vy. Nestraťte sa v cudzom výbere.

6. Rezervujte si čas v salóne

Do salónu nechoďte na náhodu ak očakávate, že budete niečo skúšať. Ak idete náhodou okolo a chcete len na chvíľku nahliadnuť aby ste sa rozhodli či sa objednať tak fajn. Inak to ale asi nebude mať veľký význam. V salóne vám musia pomôcť obliecť sa a taktiež vám vybrať šaty, podľa vašej predstavy. Budúce nevesty sa dopredu objednajú a to platí aj v prípade doškúšania šiat. Ak prídete neočakávane je vysoko pravdepodobné, že by sa vám nemal kto venovať prípadne “kradnete” čas nejakej inej budúcej neveste, ktorá už bola objednaná.

Sama som o niečom takomto nevedela, zistila som to len pár rokov dozadu, keď sa vydávali moje kamarátky. Našťastie salóny, ktoré majú web stránky na to už bežne upozorňujú v kontakte. Ešte dodám, že v niektorých salónoch sa za skúšku šiat platí poplatok. Ten sa v prípade objednávky odpočíta z ceny šiat. V iných salónch majú zas taktiku zľavy. Ak si šaty objednáte hneď počas prvej skúšky dajú vám zľavu.

10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

7. Upravte sa

Pred skúškou svadobných šiat sa skúste trošku upraviť. Učešte si vlasy alebo sa namaľujte aj keď to bežne nerobíte. Budete tak trochu imitovať svadobný deň, kedy budete mať krásny make-up a vlasy. Svadobné šaty tak lepšie vyznejú ako pri rozcuchaných vlasoch.

Môžete si zobrať aj nejakú obľúbenú sadu šperkov. Ja momentálne najradšej nosím striebornú opálovú sadu, ktorú som si vyskladala sama a mám ju z išperky.sk. Síce je tam modrý opál, ktorý v deň D mať asi nebudem ale dalo to šatám taký honosnejší pocit. Ideálne sú jemnejšie šperky z priesvitným či jemne ružovým kameňom. Niečo čo svadobné šaty dotvorí aj keď to bude zatiaľ len na skúšku. Tak môžete dokonca zistiť, ktoré šperky sa vám hodiť určite nebudú alebo naopak, ktoré sú skvelá voľba.

8. Stojte vystreté a usmiate

Náš postoj a výraz tváre urobí veľa. Na skúšku svadobných šiat, preto choďte s dobrou náladou, zájdite si možno pred tým na kávu či na obed s kamarátkou a dobre sa nalaďte. Keď už budete v šatách skúste sa uvoľniť a užiť si to.

V šatách buďte sebavedomá, usmejte a vystrite sa veď svadba má predsa patriť k najkrajším dňom vášho života. Verím, že aj na svojej svadbe sa budete usmievať, tak si to natrénujte už na skúške.

9. Treba aj podpätky

Napríklad na toto som ja celkom zabudla. Ak máte predstavu aké vysoké podpätky by ste chceli mať obuté vo svoj svadobný deň a podobný pár máte doma, zoberte ich so sebou. Svadobné šaty sa skúšajú aj s topánkami pre lepšiu predstavu. Častokrát sú na zábudlivé budúce nevesty ako ja pripravené a zapožičajú vám lodičky počas skúšky šiat ale ak chcete doneste si vlastné. Taktiež doporčujem béžovú a bezramienkovú podprsenku. Pri skúšaní budete mať lepšiu predstavu, keďže svadobné šaty majú rôzne strihy a materiály, ktoré bývajú aj priesvitné.

10 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobných šiat

10. Fotiť, fotiť, točiť

V prípade, že s vami pôjdeme nejaká poradkyňa, či už to bude kamarátka alebo mamina, poproste ju aby vás v každých šatách vyfotila, prípadne urobila krátke video detailov šiat. Nie v každom salóne je to povolené ale ja osobne si myslím, že je to veľmi dôležité. Tak si lepšie zapamätáte, ktoré šaty sa vám páčili a prečo, prípadne čo vám na nich až tak nevyhovovalo. Ideálne bude ak si to po skúške dokonca zapíšete do svadobného denníka/plánovača.

Pozor, nespoliehajte sa len na fotky. Aj mne samotnej sa stalo, že šaty, ktoré naživo nevyzerali až tak dobre vyzerajú na fotke vynikajúco. Podľa fotky by som si dokonca vybrala možno práve tie, no mám v hlave jasný dôvod prečo to nie sú tie správne.

Na druhú stranu si vyskúšate aj to aké budú šaty “fotogenické” ale myslím, že to sa ťažšie dosahuje, pretože keď vás kamarátka narýchlo fotí, nemusí trafiť uhol či správne svetlo. V každom prípade, foto dokumentácie je super. Ak si ale nebudete isté, radšej sa vrátťe do salónu a vyskúšajte si svadobné šaty znovu. Ak ani druhýkrát naživo nevyzerajú dobre, fotku vymažte a zabudnite na ňu. Vráťte sa pekne k tým, ktoré boli na skúške najkrajšie.

BONUS – Kedy začať s výberom svadobných šiat?

Svadobné šaty určite vybrajte radšej skôr aby ste mali dosť času. Svadobné plánovače vám v tomto pomôžu a pripomenú vám, že je čas ísť skúšať svadobné šaty (bežne sa uvádza 8.-6. mesiac pred svadbou). Na druhú stranu, ja osobne by som nešla skúšať šaty príliš skoro pretože sa vám ešte môže trošku zmeniť postava a okrem toho prídu nové modely.

Napríklad teraz viac menej skončila svadobná sezóna 2018 a preto chodia do salónov nové šaty. Od novembra budete môcť skúšať tie najnovšie kolekcie a tým starším sa zníži cena. Ak by ste šli zas príliš neskoro, mnohé skvelé kúsky už môžu byť rezervované a tak vám ich ani neukážu.

Záver

To bolo mojich 10 tipov ako si vyberať svadobné šaty a čo vám počas tohto magického obdobia pomôže pri výbere. Prajem vám veľa úsmevu a dobrej nálady do plánovania. Ak máte aj vy nejaké tipy, ktoré môžu pomôcť ďalším budúcim nevestám, napíšte ich dolu do komentárov. Aj ja sama si ich veľmi rada prečítam. 🙂

Podpis Lucia

 

 • Odpovedať
  Gabika
  13. februára 2019 at 10:30

  Osobne nesúhlasím s bodom 7 – konkrétne “namaľuje sa” vo väčšine salónov to je vyslovene zakázané, aby sa šaty neumazali make-upom, rúžom, tieňmi či linkou.

  • Odpovedať
   Lucka
   13. februára 2019 at 10:52

   Ďakujem, za komentár Gabika. Ja osobne som sa s tým nikde nestretla, aj keď som bola s kamartákami v salónoch a tiež keď som si bola svadobné šaty vyberať ja sama. Taktiež som to nevidela ani uvedené na stránkach svadobných salónov ale verím, že to môže byť niekde tak ako píšeš.

Zanechať odpoveď

six + nineteen =