Instagram

Follow Me!

0
Cestovanie Írsko

15 Zaujmavostí, ktoré ste nevedeli o Írsku & spolupráca so Želania.sk

30. októbra 2016
15 zaujmavostí o Írsku, ktoré ste nevedeli a spolupráca so Želania.sk

Ahojte, rozhodla som sa vám napísať niekoľko zaujmavostí o Írsku. Okrem toho, že som tam rok žila, toto leto som sa tam opäť vybrala na tri týždne. Keďže sa ma rodina a priatelia často krát pýtali na rozne zaujmavosti a o tom ako to tam vyzera akí sú tam ľudia a podobne povedala som si, že to všetko spíšem a keď tam bude niekto cestovať a bude hľadať informácie môžno nájde práve moje príspevky, ktoré snáď budú užitočné. A pretože sa niekedy otázky opakovali a inokedy som zas opakovala stále dookola tie isté zaujmavosti napadlo mi spísať ešte článok v ktorom tieto zaujímavosti zhrniem. O niektorých možno viete, alebo ste o nich počuli len ste si to až tak nikdy neuvedomili a iné pre vás zas budú úplna novinka.

1. Ostrov sa delí na Írsku Republiku a Severné Írsko

Írsku Republiku teda voláme Írsko zatiaľ čo Severné Írko je súčasťou Veľkej Británie. V Írsku sa platí eurom a v Severnom Írsku librou.

2. V Írsku sú oficiálne 2 úradné jazyky

A to anglický a írsky jazyk (po írsky Gaelic). Írsky jazky majú povinne všetci Íri takže ak sa niekto narodil v Británii alebo inej krajine írčinu mať nemusí. Je to dosť náročný jazyk a je úplne ale úplne iný ako angličtina. Všetky oficiálne dokumenty a aj značky a názvy miest sú vždy uvádzané v obidvoch jazykoch. Írsky sa rozpráva len v niektorých oblastiach, a mnoho Írov v skutočnosti po írsky veľa nevie ale tento jazyk je potrebný hlavne ak sa chcete dostať napríklad do politiky alebo chcete byť učiteľ. Pre niektoré povolania je povinný.

3. Jazdia na ľavej strane

Tak ako Angličania aj Íri šoférujú na ľavo. No nebojte sa keď tam budete ako chodec čakať na prechode dolu máte napísané ktorým smerom sa pozrieť. Toto leto som si všimla, že v Dubline chodci vôbec nečakajú na zelenú aj keď sú na prechode semafory čomu sme sa s kamarátkou dosť rýchlo priučili.

4. Pijú čierny čaj s mliekom a cukrom

Opäť tak ako Angličania pijú čierny čaj s mliekom a cukrom. Takže ak sa vás opýtajú či si dáte čaj a vy sami nepoviete, že ho chcete buď bez mlieka alebo že vlastne vôbec nechete čierny čaj máte smolu. Okrem toho ich čierne čaje sú silnejšie takže si ho tam nenechávajte dlhšie ako 1-2 minúty.

5. Nikdy nenazývajte Íra Angličanom

Určite sa vyhnite tomu aby ste Íra nazývali Angličanom to by bolo také isté ako keď nazvú Slováka Čechom, proste je to iný národ a majú vlastnú históriu, kultúru, jazyk a síce majú kopec vecí spoločných nie je to to isté.

6. V Írsku prší v primere 150 až 225 dní v roku

Prší tam veľmi často. Zaujmavé je, že počasie sa mení niekoľko krát do dňa. V jeden deň môže byť slnečno, pršať, byť zamračené, zas slnečno a potom zas pršať.

7. Napriek tomu Íri takmer vôbec nenosia dáždniky

Okrem dažďa zvyčajne aj fúka a tak dáždnik nemá veľký význam. Niekedy skutočne len kvapká a je zbytočné dáždnik vôbec vyberať. Môj dáždnik za ten rok vydržal takmer do konca ale asi tak 2 mesiace pred tým ako som sa vracala na Slovensko sa zlomil a tak som sa pridala k domácim a chodila som bez dáždnika.

A teraz nastáva čas aby som vám niečo napísala o spolupráci s portálom Želania.sk. Od teraz nájdete moje články a príspevky aj na Želania.sk, ktorý chce predovšetkým inšpirovať. Nájdete tam módne inšpirácie, beauty, fitness, sekciu chill,  recepty ale aj šikovné tipy na každý deň. Ak chcete vidieť všetkých 15 zaujímavostí zvyšok článku nájdete tu.

Tak šup šup na zelania.sk a dočítať tento článok :). Prajem ešte krásnu nedeľu.

Sending love and kisses xx

Yours Lucia

PS: Ak ste podstivo čítali každý príspevok zo série niektorú zo zaujímavosti už budete aj vedieť.

S É R I A článkov o ÍRSKU:
Ireland part I. – Dublin – Trinity College, Temple Bar and More

Ireland part II. – Howth, Newgrange and Tara

Ireland part III. – Beyonce Concert & Malahide + VIDEO

    Leave a Reply

    4 × one =